Rzeźba na zamówienie – nietuzinkowa ozdoba domu lub ogrodu

Rzeźba to jedna z pierwotnych metod artystycznego wyrazu. Pierwsze jej formy obecne były już wiele tysięcy lat temu i nieustannie są obecne w przeróżnych dziedzinach naszej egzystencji. Spotykamy je przede wszystkim tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w muzeach, w galeriach oraz w świątyniach, ale także w przestrzeni ogólnodostępnej: na ulicach i rynkach, w budynkach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczna, iż nie całkiem orientujemy się, że dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W tym artykule podamy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Odlewy artystyczne w szkołach oraz biurach

Prace rzeźbiarzy, również jeśli prezentują sobą ogromne wartości artystyczne i estetyczne, częstokroć bywają przez nas traktowane jako norma – na terenach ogólnodostępnych (chociaż nie tylko) są wszak spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogródkach, na zieleńcach czy na ulicach, obecne są wszak w większości krajowych miejscowości. Poza tym nierzadko można spotkać je też w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną między innymi w biurach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kto je przygotuje?

Podane wyżej przykłady to przede wszystkim ogromne, nieruchome dzieła. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to niewielkie dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – na przykład nagrody na zwycięzców konkursów, medale oraz popiersia wykonywane na zlecenie. Inicjatorzy przeróżnego rodzaju konkursów czy turniejów sportowych nie mają z tym trudności, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest ogromnym wydatkiem, a ich stworzenie wystarczy po prostu powierzyć zawodowemu rzeźbiarzowi.