orynnowanie dachu, rynny dachowe

Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, PCV albo plastikowe – które wybrać?

W ofercie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z różnych surowców – m. in z metalu plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien należy zatem skonsultować z ekspertem.

Nasz adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08