Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Chcesz zamówić łańcuchy śniegowe? Koniecznie odwiedź ten adres

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i jazdy po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]