Kominki bio i ich charakterystyka

Ile razy widzieliśmy już tę scenę – radosna para z kubkiem gorącego kakao w rękach grzeje się przy cieple kominka. Zwłaszcza jesienią oraz zimą mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które mają własny dom jednorodzinny. To prawda, że standardowego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednakże możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Eko kominek – jego największe zalety i jego charakterystyka

Eko kominek, czyli tzw. biokominek, charakteryzuje się tym, że założymy go w dowolnym mieszkaniu. Nie wymaga on utworzenia sieci kanałów wentylacyjnych, ważne jest natomiast, aby powierzchnia w którym będzie postawiony biokominek wyróżniała się bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Nie wolno montować go w pokojach całkowicie szczelnych. Ogromnym atutem biokominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to praktycznie wyłącznie obudowa i palenisko) oraz relatywnie niewielka waga. W większości wypadków wykonany jest ze stali nierdzewnej, jednak można spotkać również modele z obudową szklaną bądź kamienną. Niektóre eko kominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, np. wtedy gdy postanowimy dokonać zmiany wystroju wnętrza. W ciągu minionych kilku lat moda na eko kominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, że w tym momencie bez problemu znajdziemy jakiś jego wariant do każdego stylu wnętrza. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy modele biokominków wiszących, narożnych czy wolnostojących. Produkowane są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, jak również biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do ustawiania w altanach, w ogrodzie, na tarasie, werandzie lub na balkonie, które można wykorzystać też jako ozdobę ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.

Biokominek – ciepło bez dymu oraz sadzy

W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, dlatego nie generuje się dym. Podczas wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje jedynie CO2 (stąd nadmieniona wyżej konieczność zagwarantowania stosownej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu) oraz para wodna. Specyficzną cechą paliwa ciekłego jest też to, iż po skończeniu cyklu spalania nie myć paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osadzają się one tym samym na meblach czy sprzętach domowych, ponieważ biopaliwo wypala się praktycznie całkowicie. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków toksycznych dla środowiska. Mankamentem dla poniektórych jest to, że eko kominki generują mniej ciepła niż klasyczne paleniska, niemniej jednak ich plusy, w głównej mierze opcja zamontowania w bloku oraz spore walory estetyczne, są silnym argumentem za ich kupnem.