Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Dowiedz się, gdzie kupić kantar

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy konia, a także nie powodować u niego obtarć. Jak zatem znaleźć stosowny kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy podszywany – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach dostępne są różne typy kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są polecane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może mieć nad koniem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest natomiast kantar taśmowy bądź skórzany. Dużo wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – przykładowo naturalnym bądź sztucznym futrem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego typu świetnie chroni przed powstaniem obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów lub tresury.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, wielkopolskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]