Jak można użyć tablicę korkową w szkole czy w domu?

Tablica korkowa – niby całkiem pospolita rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Różnorodność wykonania i rozmiary tablic korkowych powodują, że sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i znajdują zastosowanie w biurach i instytucjach publicznych.

Jak najczęściej korzystamy z tablic korkowych?

Na ogół natrafiamy na tablice korkowe na korytarzach przedszkoli i szkół. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i szkoły, kluczowe informacje o planowanych wydarzeniach (wywiadówkach, turniejach, olimpiadach czy studniówkach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to również idealne rozwiązanie dla uczniów z zacięciem dziennikarskim. Pod okiem profesora dzieci mogą przygotowywać artykuły na interesujące ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy komentować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można urządzić wystawę rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na rozmaite okazje – maluchy będą dobrze czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach warto użyć tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, bo w zalewie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Trzeba jednak pamiętać, żeby tablica była powieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy ekspresie do kawy albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablica korkowa – sprawdzi się w domu

Do wszystkich wymienionych wyżej pomysłów najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak chcemy użyć tego rodzaju tablice w domu, warto skupić się na wymiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wykonywane są w ramach drewnianych, aluminiowych czy też z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego mogą występować w kilku kolorach (niebieski, jasny i ciemny zielony, różowy, żółty), a listwy MDF są przeważnie białe, srebrne, czarne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, tym samym każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju wnętrza. Jak można użyć tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w konkursach, kartki przysłane przez przyjaciół z wakacyjnych wojaży albo naszyjniki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A entuzjaści podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, aby zaznaczać pinezkami odwiedzone już kraje lub miasta.