Presoterapia to zabieg, którego rolą jest poprawa krążenia limfy w organizmie. Masaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta w trzecim dziesięcioleciu XX w. – to zestaw rozmaitych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów pompujących oraz okrężnych, których częstotliwość i siłę terapeuta dostosowuje indywidualnie do kondycji zdrowotnej pacjenta, jak również punktu ucisku.
Urządzenie do drenażu limfatycznego – na obrzęki i nie tylko
W ostatnich latach w gabinetach fizjoterapeutów każdego dnia używane są maszyny do drenażu limfatycznego odtwarzające masaż ręczny. Taki sprzęt tworzą specjalne mankiety dzielące się na komory, które nasuwa się na obrzękłe ramiona i nogi. Poprzez wtłoczenie powietrza w kolejne komory aparat uciska kończynę, stymulując tym samym krążenie limfy. Jest sporo wskazań do zastosowania zabiegu presoterapii. To m.in. zastoje i obrzęki limfatyczne, zwyrodnienia stawów, jak również obrzęki będące wynikiem urazów bądź obrzęki pooperacyjne (np. po operacji tarczycy lub mastektomii). Stosuje się go dodatkowo w zabiegach natury estetycznej – jako wsparcie w zwalczaniu “skórki pomarańczowej” czy wspomagająco w toku procesu odchudzania. Presoterapia jest też na co dzień wykorzystywana w świecie sportu, najczęściej jako element regeneracji powysiłkowej.
Domowy aparat do drenażu limfatycznego
Wiele opcji zastosowania aparatów do masażu limfatycznego przyczyniło się mocno do rozwoju tych urządzeń. Dziś osoby na co dzień korzystające z tej metody terapii mogą wykonać zabieg w we własnych czterech ścianach, za pomocą przenośnych aparatów Move8, Move6 i Move4 marki CarePump. Urządzenia do presoterapii do użytku domowego od tego producenta cechują parametry porównywalne do sprzętu używanego w gabinetach fizjoterapeutycznych. Cyfra z nazwy modelu świadczy o liczbie komór mieszczących się w mankietach – więcej przedziałów to skuteczniejszy zabieg drenażu. Urządzenia CarePump są kompaktowe oraz stosunkowo lekkie, dlatego bez przeszkód można zabrać je w podróż, przykładowo na zagraniczny turniej sportowy.
Co istotne, poddanie się zabiegowi presoterapii powinno być obowiązkowo omówione z lekarzem. Najlepiej nie decydować o tym samodzielnie, bowiem istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego zabiegu (to m.in. stany zapalne bądź zakrzepica, które należy wcześniej wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]