Wczesne diagnozowanie raka piersi – poznaj projekt AILIS

Zajrzyj w to miejsce jeśli interesujesz się gęstymi piersiami

Nowotwór piersi jest chorobą, którą co roku wykrywa się sumarycznie u przeszło miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W dużym procencie przypadków ten złośliwy nowotwór identyfikowany jest z opóźnieniem, co kilkukrotnie potęguje groźbę przerzutów na kolejne organy (np. płuca bądź układ kostnylub wątrobę), a także zgonu. Pomimo, że od dekad organizowanych jest wiele kampanii mających na celu informowanie o konieczności cyklicznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, nadal z powodu tego nowotworu umiera każdego roku setki tysięcy osób, w tym również mężczyzn.

Gęste piersi a trudności z wczesnym diagnozowaniem raka piersi

Tak zwane gęste piersi są jedną z przyczyn trudności z rozpoznaniem raka piersi na początkowym etapie. Charakteryzują się one tym, iż znajduje się w nich przewaga gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest daleko trudniejsze – zmiany w tkance nie są dostrzegalne, ponieważ zarówno guzy, jak i gruczoły, znakowane są na wynikach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany trudno także wyczuć w podczas badania dotykiem. Statystyki są zatem nieubłagane – kobiety mające gęste piersi są czterokrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam nowotwór wykrywany jest u nich w wielu przypadkach w później fazie rozwoju, co poważnie obniża szanse skutecznego leczenia.

Urządzenie diagnostyczne AILIS przyczyni się do szybszego i tańszego diagnozowania raka piersi

Polski start-up medyczno-technologiczny AILIS zaprojektował urządzenie wykrywające zmiany nowotworowe – nawet te niewielkie – u kobiet posiadających gęste piersi. System badania tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i wczesnego rozpoznania procesu angiogenezy, ma ona duży potencjał wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego aparatu daje kobietom pełny komfort: przebiega bezdotykowo, bez udziału osób postronnych, a przy tym trwa jedynie kilka minut. W rozwiązaniu proponowanym przez AILIS analizą wyników badania zajmuje się sztuczna inteligencja. Radiolog sprawdza wyłącznie przypadki, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Rozpowszechnienie systemu przygotowanego przez zespół AILIS pozwoli w nieodległej przyszłości na szybsze i tańsze diagnozowanie raka piersi.

Nasz adres:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków