Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Okres jesienno-zimowy źle wpływa na nasze zdrowie. Na ogół dopadają nas kaszel, podrażnione gardło i nieżyt nosa. By się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować tradycyjne metody, które pozwalają oddalić widmo choroby. Opisujemy kilka z nich.

Herbata z sokiem z malin i gorący prysznic

Wirusy atakują nasz ustrój najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzać się za pomocą gorącej herbaty czy prysznica. Do herbaty można dołożyć sok z cytryny lub pomarańczy, które zawierają pokaźną dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też szczypta cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. Żeby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, dodajmy do niej parę kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego czy eukaliptusowego, co w dodatku wpłynie zbawiennie na oczyszczenie nosa.

Niezastąpione syropy z cebuli i czosnku

Źródłem licznych witamin są również czosnek i cebula. Na ich bazie sporządza się domowe mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najbardziej popularnych sposobów walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i polewamy miodem. Mieszankę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać w odstępach kilku godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu trzeba zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać kapkę wody. Tak przygotowaną mieszankę również należy spożywać parę razy dziennie.

Mleko, masło oraz miód na podrażnienie gardła

Gdy odczuwamy uczucie bólu gardła, wypada wypróbować mieszankę masła, mleka i miodu. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się pamiętać, żeby mleko nie było wrzące, gdyż osłabi to korzystne oddziaływanie pozostałych składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się również picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła wodą z solą.

Dlaczego warto reagować na oznaki przeziębienia?

Mimo, iż zwyczajne przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to nie leczone może rozwinąć się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy aczkolwiek, iż jeżeli objawy nie mijają to trzeba wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu.