Nie lekceważ bólu kręgosłupa! Dowiedz się co może go powodować

Poszerz swoje wiadomości o bólu krzyża

Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym pomału zaczyna być codziennością dla znacznej części społeczeństwa. Obecnie jest to dolegliwość, z którą borykają się nie tylko starsi ludzie. Niska aktywność fizyczna połączona z pracą biurową sprawia, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.

Ból kręgosłupa to nie tylko następstwo nieprawidłowej postawy

Ból kręgosłupa może mieć dużo przyczyn. Jego odczuwanie np. w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też wskazywać na powstawanie zmian reumatycznych bądź chorób narządów wewnętrznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego oraz ból między łopatkami często jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł lub mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie przestawianiem przedmiotów o znacznej masie lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, gdyż łagodnieje po wypoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem początków przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból pleców bywa także następstwem najrozmaitszych stanów zapalnych czy urazów często tak drobnych, iż przypominamy sobie o nich dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Ból pleców – co zalecają specjaliści?

Bólu pleców nie wolno zaniedbać i trzeba od razu zgłosić się na wizytę u lekarza. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować typ oraz źródło bólu, po czym skieruje do stosownego specjalisty, który ustali najlepszy kierunek leczenia. Nie warto jednak czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy dotychczas problemów. Z tego też powodu specjaliści rekomendują utrzymanie odpowiedniej wagi, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. w trakcie pracy przy komputerze, a także codzienną aktywność fizyczną. Spięte mięśnie szyi i pleców można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy użyciu urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami pobudza cyrkulację krwi i limfy, a także umacnia mięśnie, co osłabia bóle przeciążeniowe.

Nasz adres:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]