Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Urologia w Krakowie. Więcej na www.scmkrakow.pl.

U znacznej części pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co sprawia, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie niepokojące oznaki choroby, nierzadko odwlekają o wiele miesięcy badanie u urologa. Takie postępowanie jednakże może skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są przesłanką do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele przeróżnych objawów, które w szeregu przypadków są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na które w związku z tym symptomy powinno się zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany związane z moczem, a więc jego ciemniejsza barwa, spienienie czy obecność w nim krwi albo ropy, ale też nieregularny strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego wydalaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy są również mniej ewidentne, np. spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), podtrzymaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba przy okazji zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci umawiają się do poradni urologa?

Pacjenci zwykle umawiają się do poradni urologa celem otrzymania porady odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego organu), jak również leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają także mnóstwo złożonych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, plastyka miedniczek nerkowych i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]