Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym tematem. Dziś jednak, wykorzystując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, iż zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu supercienkich narzędzi, przez co dentysta może dotrzeć do najgłębiej położonych partii zęba. Dobrze przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często bardzo złożonych technologicznie sprzętów. Których?

Leczenie kanałowe – akcesoria

Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami lekarza, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują też specjalne narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie kuracji oraz polepszenie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe a kasa chorych

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie zawsze będzie ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, warto wybrać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami i wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w sieci.