Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Na https://tinyurl.com/y4aa8y8f odnajdziesz więcej informacji o biopsji fuzyjnej w Krakowie.

Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wielkością oraz postacią orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę zdiagnozowania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia groźnych zmian rakowych. Powinno się podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego możliwego rozwoju.

Niepokojące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeśli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, problemy ze wzwodem oraz wytryskiem, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. By jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg trwającym z reguły ok. 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, korzystanie z rozrusznika serca i alergia na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]