Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

Usługi detektywów są coraz popularniejsze. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo przydatne też dla pracodawców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony będący na zwolnieniu lekarskim faktycznie jest niezdolny do pracy lub czy informacje zawarte przez niego w zgłoszeniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie umiejętności winien mieć detektyw i w rozstrzygnięciu których problemów może nam pomóc.

Detektyw – niezbędna jest licencja

Nie każdy może wykonywać pracę prywatnego detektywa. Żeby legalnie wykonywać ten zawód, należy dysponować stosowną licencją przyznawaną po zdaniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, iż osoby podchodzące do egzaminu muszą również spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa dowolnego z krajów należących UE, co najmniej średniego wykształcenia i świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta miejskiego lub powiatowego Policji. Wymogiem jest także niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, kandydaci na prywatnych detektywów muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywów?

Największa część zadań, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zgłosić się m.in. gdy mamy podejrzenie, iż nasz partner nie jest wierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic naszego dziecka odpowiednio sprawuje nad nim opiekę. Detektyw pomoże nam także ustalić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co jest bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.