Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

W tym miejscu dowiesz się, jak zamówić badania psychotechniczne Kęty

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i instruktorów

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do testów przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują widzenie przestrzenne

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Na początku kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby badane muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Następnym etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]