Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

Nawet gdy budynek stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje niebezpieczeństwo, że z biegiem czasu mury będzie przenikać woda. Może się to przydarzyć także niespodziewanie z powodu podtopienia lub w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a czasem pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w efekcie nadwerężonej lub niepoprawnie wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności ustalenie przyczyn

Wilgotne ściany nie znaczą od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak łazienki, kuchnie i niewietrzone piwnice pojawiająca się na murach pleśń jest często następstwem przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, użycia powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz mury budowli lub gdy zdarzyło się zalanie w wyniku powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla profesjonalistów z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Eksperci, którzy posiadają obszerne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od oceny przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Stanowi to bazę do określenia najlepszych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki pęcznieją i wykruszają się, a na ścianach wykwitają zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez mury. Po nieizolowanych murach z cegły woda wspina się w górę – czasami nawet na kilka metrów. Zdarza się to często, przede wszystkim w starych budynkach, jakkolwiek można na to zaradzić przywracając izolację poziomą ścian, która zablokuje podnoszenie się wilgoci wzwyż. Następną fazą, oczywiście po należytym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie murów polega niekiedy odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej bądź papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Nierzadko konieczne będzie też odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych części budynków, jak dylatacje, ściany żelbetowe oraz przepusty rur.