Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące niemiłe odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.