Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania wysokościowe Bielsko, wejdź na www.bielskobadania.pl.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych wypadków, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania szczegółowych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na konstrukcjach budowlanych, drabinach, podestach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych dolegliwości mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z trzech stadiów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku wad wzroku, problemów z błędnikiem lub epilepsji. Dopełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne

Badania do pracy na wysokości są ważne przez dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, jak również schorzenia neurologiczne i schorzenia narządów ruchu. Warto podkreślić, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy suwnic, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]