Sporo śmieci nie wolno wyrzucać do pojemników komunalnych. Idzie tu w szczególności o te, które powstają podczas wszelkiego typu prac budowlanych i ogrodowych, opróżniania poddasza bądź piwnicy oraz odśnieżania. Śmieci jak np. gruz, chemikalia, fragmenty podłóg i okien, śnieg lub elementy gumowe powinny zostać zebrane do specjalnego kontenera podstawionego na czas przeprowadzenia robót. Jak złożyć na niego zamówienie? Który spośród dostępnych modeli kontenera będzie dla nas najlepszym wyborem?
Kontenery – typy i pojemność
Szukając kontenera, warto skoncentrować się przede wszystkim na jego objętości. Jeśli ta będzie zbyt mała, po prostu nie zmieszczą się w nim wszystkie śmieci wytworzone w trakcie robót. Jeżeli natomiast wybierzemy za duży kontener, wydamy więcej niż to konieczne – wszak cena wynajmu jest zależna między innymi od jego kubatury. Największe kontenery na gruz i inne odpady mają objętość dochodzące do kilkunastu m3. W większości prac remontowych całkowicie wystarczy zamówić kontener o objętości 6 m3 – bez trudu zmieścimy w nich gruz, rozmontowane okna i ościeżnice, a także zerwane panele podłogowe czy płytki ceramiczne.
Kontener – gdzie go wypożyczyć?
Kontener na gruz możemy wynająć od firmy zajmującej się przewozem i utylizacją odpadów. Przedsiębiorstwa tego typu działają nie tylko w dużych miastach, jak Katowice czy Kraków, ale także w małych miejscowościach. Usługa polega na przywiezieniu kontenera we wskazane miejsce. Pojemnik należy zapełnić w wyznaczonym w umowie okresie. Jeśli nie dotrzymamy terminu, dostawca kontenera może nałożyć na nas dodatkowe opłaty. Po wypełnieniu wynajmujący odbiera od nas kontener wraz z odpadami, które później trafiają do utylizacji.