Czym są badania psychologiczne kierowców?

Zleć badania kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

ABC badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiego reagowania, postrzeganie szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]