Czego dowiemy się na kursie z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym aktem w Polsce, jaki dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś określa ona ten termin oraz omawia, jak należy ich używać. Według aktu dane osobowe to wszystkie dane, które umożliwiają rozpoznanie konkretnego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można zatem miejsce zamieszkania, nazwisko i imiona czy numer PESEL, ale też tak zwane dane wrażliwe – na przykład wiadomości o religii, stanie zdrowia czy możliwych wyrokach. O ich ochronę należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie i wykorzystanie okazuje się banalnie łatwe.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne obracają jedynie danymi ich współpracowników, inne natomiast mają dostęp również do danych kontrahentów. We obu przypadkach specjaliści, którzy mają do nich dostęp muszą ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, w jaki sposób zapewnić im ochronę. Okazuje się to bardzo istotne, bowiem po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć dotkliwe kary – po pierwsze pieniężne, lecz w niektórych sytuacjach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – zasady

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników administrujących takiego rodzaju danymi – będą to m. in. pracownicy do spraw rekrutacji, archiwów lub HR. W jego koszty zaliczają się również broszury pomocnicze, za pomocą których uczestnicy łatwiej przysposobią wiedzę. Po ukończeniu kursu, podczas którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, uczestnicy otrzymują specjalne świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu – zwykle zamykane są w tym samym dniu.