badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Badania wysokościowe – czym są?

Psycholog to osoba, o której mnóstwo osób nie ma zbyt dobrego zdania. Wielu z nas sądzi, że zajmuje się jedynie odkrywaniem relacji badanych pacjentów z innymi ludźmi. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi wielką pomoc przy określaniu zdolności do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne obowiązkowe są m.in w stosunku do osób chcących podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: na czym polegają?

Badania wysokościowe tak naprawdę wcale nie różnią się od tych, jakie przechodzą osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawą są testy osobowościowe, inteligencji, temperamentalne. Ich znaczącym rozszerzeniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić chociażby zdolność do koncentracji uwagi i szybkość reakcji. Z pomocą testów aparaturowych jesteśmy w stanie ocenić czy badana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się podczas pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak aparat krzyżowy, wirometr oraz stereometr. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby poddawanej badaniu. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa w każdym wypadku obejmują również wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana musi być z psychologiem naprawdę szczera. Zatajanie informacji nikomu nie pomoże.

Kto wykonuje badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni tak wiedzę, jak i umiejętności do prowadzenia tego rodzaju badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Należy tylko pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeśli o obowiązku ich używania zadecydował okulista.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]