Co warto wiedzieć o bagażniku rowerowym na hak holowniczy?

Jeśli szukasz platform rowerowych, koniecznie sprawdź https://bit.ly/3r2GDur.

Budowa tras dla rowerów nie tylko w największych miastach, lecz również w licznych miejscowościach turystycznych w Polsce i za granicą przyczyniła się do tego, iż pakując się na wakacje pragniemy wziąć dodatkowo rower. Jeśli wyjeżdżamy bez współtowarzyszy, a przy tym nasz rower łatwo są się rozmontować, można po prostu wepchnąć go do bagażnika samochodu. Kłopoty pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w dużym gronie i chcemy zabrać trzy lub cztery rowery. W takiej sytuacji trzeba użyć platformy rowerowej.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – o czym należy wiedzieć?

Rowery można przewozić na dachu auta, montując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej instalowanej na haku. Obie metody pozwalają na przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, jednak mają także kilka wad. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa trudne zwłaszcza dla niewysokich osób. Ponadto ustawienie roweru na bagażniku dachowym zmienia wysokość samochodu, i choć zazwyczaj nie przeszkadza to podczas przejazdu pod niewysokimi bramami, mostami oraz kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność samochodu z uwagi na to, że mocniej reaguje on na powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają auta, toteż prowadzący je kierowcy powinni zachować większą ostrożność przy cofaniu i parkowaniu tyłem pojazdu. Jednoślady wiezione na platformie nierzadko też wystają poza szerokość auta, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych uczestników ruchu na ciasnych ulicach.

Jaki bagażnik rowerowy zamówić?

Postanawiając o kupnie bagażnika rowerowego na hak trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to tani zakup, dlatego warto już na początku określić ile sztuk rowerów docelowo będziemy potrzebowali transportować. Bagażnik na rower cenionej marki, np. od Thule, będzie służył nam lata i jeśli nabywamy go myśląc o rodzinnych wyjazdach, należy zdecydować się na taki, na którym zmieścimy 3 lub 4 jednoślady. Drugą istotną kwestią jest sprawdzenie łącznej wagi rowerów – przed zakupem platformy należy zweryfikować czy udźwignie ona ładunek jaki planujemy na niej przewieźć. Sprawdźmy dodatkowo jak doczepiane są rowery do bagażnika na hak. Więcej uchwytów trzymających jednoślad na miejscu minimalizuje szanse na jego przesunięcie się w trakcie podróży, skutkujące ewentualnym uszkodzeniem lakieru. W razie wątpliwości, jaki bagażnik na rower kupić, zalecamy skonsultować się z pracownikiem sklepu oferującego takie akcesoria.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]