Citroën C5 czy Peugeot 508 Podpowiadamy, który model wybrać

Francuskie auta to dobry wybór dla kierowców rozglądających się za niedrogim i niezawodnym pojazdem. Ich awaryjność nie jest wysoka, zaś ewentualne naprawy – dzięki sporej liczbie specjalistycznych warsztatów oraz dobrej dostępności części do Peugeota – nie należą do trudnych.

Reprezentantów francuskiej motoryzacji znajdziemy w różnych segmentach – od miejskich kompaktów, aż po busy i samochody dostawcze. Sporo jest wśród nich również samochodów klasy średniej. Sporym zainteresowaniem cieszą się między innymi Citroën C5, Peugeot 508 i Renault Laguna. Szczególnie interesująco wypada porównanie dwóch pierwszych modeli. Który z nich będzie lepszym wyborem? Jakie wady i zalety mają oba samochody? Jak wypadają w warunkach codziennej eksploatacji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Citroën C5 czy Peugeot 508? Wady i zalety C5

Model C5 wyróżnia się przede wszystkim zawieszeniem. Na szczególną uwagę zasługuje tu wersja z zawieszeniem hydropneumatycznym, które zdaniem wielu jest bezkonkurencyjnym rozwiązaniem jeśli chodzi o komfort jazdy. Przy właściwym serwisowaniu jego eksploatacja nie przysporzy też większych problemów, a awaryjność układu jest naprawdę niska. Kupując auto z drugiej ręki, warto jednak pokazać zawieszenie zaufanemu mechanikowi. Ewentualna naprawa może bowiem uszczuplić nasz portfel nawet o 2 tysiące złotych.

W temacie silników warto skupić się na wersjach z 2.0 HDi. Ta jednostka uchodzi za jeden z najprzyjemniejszych w obsłudze diesli, jest też całkiem oszczędna. Właściwie jedyny jej minus to nieco wyższe koszty eksploatacji. Auto dostępne jest w wariantach mocy 136 i 163 KM. Ten drugi szczególnie polecamy kierowcom ceniącym sobie dynamiczną pracę jednostki i dobre przyspieszenie. Argumentem za wyborem C5 może być też popularność silników HDi, sprawiająca że znalezienie warsztatu doświadczonego w ich naprawach lub zakup części do Citroena nie będzie trudne.

Citroën przyzwyczaił nas już do ciekawych, przykuwających uwagę projektów. Nie inaczej jest w przypadku modelu C5, który wyróżnia się interesującą bryłą i sprawia wrażenie masywniejszego niż jest w rzeczywistości. We wnętrzu jest wystarczająco miejsca dla 4 osób, a kierowca nie powinien narzekać na brak wygody.

Peugeot 508 czy Citroën C5? Plusy i minusy 508

Siadając za kierownicą Peugeota 508 można odnieść wrażenie, że wcale nie prowadzi się francuskiego samochodu. Dość sztywne zawieszenie niektórym przywodzi na myśl nawet niemiecką szkołę motoryzacji. Wyraźna różnica w stosunku do większości modeli Peugeota czy Renault nie oznacza jednak, że auto prowadzi się gorzej, bo wielu kierowców preferuje właśnie takie zestrojenie i nad wygodę jazdy stawia jakość prowadzenia.

Jeśli chodzi o silnik, to na porównania nie ma miejsca. Oba modele wyposażone są bowiem w jednostkę HDi. W temacie wzornictwa warto wspomnieć przede wszystkim o desce rozdzielczej, wyróżniające się unikatowym projektem czarno-czerwonych zegarów w srebrnym obramowaniu. Dobrego wrażenia dopełniają trwałe materiały oraz wygodne fotele. Odnotować należy również bagażnik o pojemności większej niż w przypadku Citroëna.

Źródło tekstu: https://france-car.com.pl/_blog/31-Citro%C3%ABn_C5_czy_Peugeot_508_Podpowiadamy_ktory_model_wybrac.html