Topaz mistyczny – technologia produkcji

Więcej o mystic topazie

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat szczycącego się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru może się wydać, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są efektem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi dużej temperatury oraz powlekany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego barwę?

Barwy, jakie ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od metalu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień przybiera purpurowy odcień, błękitny z kolei jest efektem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe skutki przynosi obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak w poprzednim fragmencie wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków i broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do eleganckich kreacji – świetnie prezentuje się także na co dzień. Istotna okazuje się także różnorodność barw, sprawiająca, że prościej można dobrać ozdoby do danej kreacji.