Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

Znajdź pierścionki zaręczynowe Kraków na obraczki.net.pl

Kiedy spotkasz kobietę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Wpierw jednak ma miejsce ta wymarzony przez wiele kobiet moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota i kamieni szlachetnych

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to niezwykle stary zwyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają formę koła, które reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, zwanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, iż od tego palca biegnie “vena amoris”, czyli żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Powszechnie uważa się, że rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Z początku wykonywano je z trzciny, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze złota bądź srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężowie chcieli zademonstrować swoją bezgraniczna ufność do partnerki. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami oraz złotem, jednakże materiały te tak naprawdę szeroko wykorzystuje się do ich sporządzania dopiero od kilku stuleci, natomiast znamienny wzrost ich uznania można odnotować w XX w.

Drogie kamienie, platyna, a także drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria zaręczynowa to pierścień z platyny ze sporym brylantem, jednakże możliwości swobodnego zestawiania różnych metali oraz kamieni są ogromne. Poza diamentami stosuje się rubin, topaz bądź tanzanit. Niektórzy wybierają mniej drogocenne metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, jednak w dalszym ciągu na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i różnych rodzajów złota (żółtego, białego i różowego).
Ile musi kosztować pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przekonanie, że mężczyzna winien wydać na niego co najmniej dwukrotność swojej wypłaty. Koszt zakupu zależny jest od rozmaitych elementów: wykorzystanego kamienia, liczby karatów, wzoru czy materiału, w związku z tym każdy odszuka elegancki, nietuzinkowy pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, że pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem uczucia i zaangażowania, więc jego koszt nie ma dużego znaczenia. Ważne jest to, czy będzie się podobał naszej wybrance.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]