Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Potrzebujesz obrączkek Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże nowożeńców do końca życia, a znakiem ich lojalności, zaangażowania i miłości są obrączki, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Pierwotnie nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I choć wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w wielu państwach, jak przykładowo w USA, w Brazylii, w Irlandii albo na Słowacji, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i mierzą obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się mniej krzykliwym designem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później wykorzystano do tego metale (jak żelazo lub stal), które symbolizowały niezłomność miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są symbolem ufności wobec małżonka. Owszem, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch gatunków złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają też często w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka lub ważny dla małżonków cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]