5 ciekawostek o rubinach

Rubiny od zawsze kojarzone były z bogactwem i arystokracją. Wedle wierzeń ich magiczna moc wywołuje miłość i chroni przed chorobą. Jakie jeszcze tajemnice kryją przed nami te szlachetne kamienie? Oto kilka ciekawostek z tym związanych.

1. Rubin ratuje chore serce

Mówi się, że intensywna, czerwona barwa tego kamienia szlachetnego powoduje, że osoba obdarowana pierścionkiem z rubinem, od razu zakocha się w tym, kto go jej podarował. Co dość istotnym jest tu fakt, że rubin jest minerałem dość rzadkim, jednak jak się okazuje, jego wpływ na ludzkie serce nie jest do końca legendą.
Ten kamień szlachetny potrafi powodować poprawę krążenia oraz wzmacnia nasze serce. Mówi się także, że jest skuteczny w leczeniu chorób wzroku, a położenie rubinów na powiekach powoduje poprawę ostrości widzenia. Ponadto mówi się, że woda rubinowa ma właściwości lecznicze przy chorobach żołądka i bólach brzucha.

2. Najlepsze rubiny są krwistoczerwone

Od dawnych czasów najbardziej doceniane były rubiny, których kolor był najbardziej zbliżony do koloru krwi. Ich wartość jest znacznie większa niż rubinów o odcieniach różowych, lub czerwonych o niewielkim stopniu nasycenia.

Jest to spowodowane tym, że kamienie o intensywnym kolorze są rzadkością, przez co ich wartość rynkowa jest większa. Jednak nie jest to jedyna rzecz, która ma wpływ na popularność krwistoczerwonych minerałów. Czerwień od stuleci kojarzona jest z miłością i dojrzałością, a noszenie biżuterii w tym kolorze dawniej było symbolem wierności, chętnie noszonym przez młodych małżonków.

3. Biżuteria z rubinem – starożytny talizman

Nawet w starożytności wierzono, że rubiny są kamieniami niezwykłymi. Wielu naszych przodków było przekonanych co do skuteczności ich magicznej mocy, przez co popularne stawaly się talizmany zawierające ten minerał. Miały one przyciągać prawdziwą miłość oraz chronić przed trucizną oraz niebezpieczeństwem.
Wierzenia te w niewielkim stopniu przetrwały do dziś – wielu Hindusów uważa, że te szlachetne kamienie są zastygłymi kroplami krwi boga Aruby, które symbolizują siłę i namiętność, a także powodują, że ten, który je nosi, jest uważany za zwycięzcę.

4. Pawi Tron – symbol władzy z rubinów

W XVII wieku Szahdżahan – władca muzułmańskiego imperium w Indiach – nakazał swoim poddanym wybudowanie dla niego tronu pokrytego setkami klejnotów, zwanego Takht-i Tāvūs (Pawi Tron). Tron prezentował się wyśmienicie – zawierał w sobie aż 108 rubinów oraz wiele innych kamieni szlachetnych.
Oryginalny tron został zabrany przez perskiego władcę Nadira Szaha jako trofeum wojenne w 1739 roku i od tamtej pory przepadł jak kamień w wodę. Szybko jednak stworzono następny tron, na podstawie oryginału, który przetrwał tylko do czasu indyjskiego buntu w 1857 roku.

5. Najsłynniejsze rubiny

Do najsłynniejszych rubinów należy między innymi rubin birmański, o wadze 162 karatów i odcieniu zwanym “gołębią krwią”, podarowany przez filozofa Johna Ruskina w 1887 roku Muzeum Przyrodniczemu w Londynie. Innym znanym kamieniem jest rubin Edwardesa, o wadze 167 karatów, który znajduje się w Brytyjskim Muzeum Historii Naturalnej.
Na uwagę zasługuje także jeden z największych rubinów na świecie – rubin Rajaratna (Króla Biżuterii), ważący aż 2475 karatów, a także jeden z najsłynniejszych kamieni – Rubin Czarnego Księcia. Jest on osadzony na koronie królowej Anglii na diamentowym krzyżu maltańskim zaraz nad obręczą w czołowej części korony.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/5-ciekawostek-o-rubinach/