Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Sprawdź, gdzie zamówić silnik elektryczny DC, wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Dużo maszyn, z którymi stykamy się codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Duże lub małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny obywatel przeważnie nie wie, z jakich modułów złożone są ani jak funkcjonują te silniki.

Kto opracował i jak skonstruowany jest silnik elektryczny prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty czołowych naukowców połowy XIX w., jak między innymi Thomas Davenport, Gaston Planté oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne DC złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, statora, rotora i szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim ze względu na brak tego często ulegającego awarii podzespołu, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są generalnie cenione za dużą niezawodność, jak również ciche działanie.

Silniki prądu stałego nie tylko do przemysłowego wykorzystania

Powiedzieć, że silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem pociągów oraz samochodzików sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie podarujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują także entuzjaści elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od uznanych światowych marek.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]