Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Motoreduktor walcowy zamówisz na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy skonstruowany głównie z przekładni oraz silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w wielu funkcjach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, dlatego zawsze powstaje pewna różnica między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak hamulce lub sprzęgła. Największym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na żmudne pomiary i testy poszczególnych kompletów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkiego bądź długiego okresu pracy, jak również do sporych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, AC, DC czy bocznikowych), rozróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową).

Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka czy przemysł, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, takie jak wertykulatory, linie produkcyjne, dachy ruchome i atrakcje w parku rozrywki. Szerokie zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz typów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, że liczbę potencjalnych kombinacji, jakie współcześnie oferują cenieni producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]