Sztabki srebra – kolejna opcja budowy portfela inwestycyjnego

Więcej informacji o sztabce srebra.

Od zawsze uważa się, że inwestycja w metale szlachetne jest świetną metodą na lokowanie pieniędzy, która z biegiem lat przynosi wymierny profit. Najpopularniejszym w tej chwili kruszcem inwestycyjnym jest oczywiście złoto, jakkolwiek w ostatnich latach srebro powróciło do łask coraz większej grupy inwestorów, zarówno tych z nieograniczonym, jak i mniejszym potencjałem finansowym, i nie jest już widziane jedynie jako metal przemysłowy.

Sztabki srebra – czy to opłacalna inwestycja?

Złoto istnieje w złożach 17 razy rzadziej niż srebro, należy natomiast podkreślić, iż wartość srebra w odniesieniu do wartości złota nie odzwierciedla tej proporcji i stale jest zauważalnie niższa. Kupno srebra jest jednak dobrym pomysłem dla osób, które chcą zdywersyfikować swój portfel, a które nie mają środków pozwalających na kupno sporych zasobów złota. Wypada jednakże mieć świadomość, iż z powodu swoich cechy, srebro znajduje rozległe zastosowanie w różnych branżach przemysłu co sprawia, że jego cena szybciej reaguje na zmiany zachodzące na rynku światowym. Można to swoją drogą zauważyć badając wykres jego ceny z minionych dwóch dekad. Z tego również powodu inwestycja pieniędzy w srebro łączy się z większym ryzykiem strat, dlatego rekomendowana jest inwestorom świadomym prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku kruszców. Można natomiast przewidywać, że popyt na srebro nadal będzie się utrzymywał, a wraz z dynamicznym rozwojem fotowoltaiki, elektroniki i medycyny, w których srebro jest na co dzień stosowane, jak również niesłabnącej popularności biżuterii srebrnej, można zakładać, że jego cena będzie z roku na rok się podnosić.

Czy statystycznego Polaka stać na zakup srebra w sztabkach?

Podobnie jak złoto, srebro w sztabkach dostępne jest w kilku wagach, co pomaga ukształtowanie portfela, umożliwiającego sprzedaż w zależności od potrzeb większych lub mniejszych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym także w zasięgu finansowym statystycznego Polaka, to sztabki o ciężarze 1 uncji trojańskiej(31,1 g) oraz 50 g i 100 g. Niewątpliwie, gdy kupimy sztabkę o większym ciężarze, to zapłacimy za srebro taniej, wypada aczkolwiek pamiętać, że sztabka jest niepodzielna i w przypadku konieczności jej sprzedaży musimy znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Z tej przyczyny jeśli sztabki srebra mają służyć także jako zabezpieczenie finansowe na “czarną godzinę”, należałoby zdecydować się na zakup sztabek w kilku wagach, by móc w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile naprawdę musimy. Można także zainwestować w odpowiednio kosztowniejszy srebrny combibar, czyli zespolone sztabki srebra o wadze 1 g dające się łatwo rozłączyć. Minusem kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, że – w przeciwieństwie do złota – jego kupno i sprzedaż obarczone są 23% stawką VAT.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]