Więcej szczegółów o monety bulionowe srebro znajdziesz tutaj.
Monety lokacyjne, a więc monety bulionowe, są dodatkową opcją dla osób pragnących inwestować swoje pieniądze w kruszce. Oczywiście, najpopularniejszym metalem szlachetnym także w tym typie inwestycji jest złoto, jednakże w ostatnim okresie coraz więcej państw emituje monety bulionowe ze srebra, które szybko zdobyły zagorzałych sympatyków, szczególnie wśród inwestorów z mniej majętnym portfelem.
Srebrne monety bulionowe – lepsza inwestycja niż monety kolekcjonerskie
Można powiedzieć, że monety bulionowe ze srebra są niejako nowością inwestycyjną. Emitowane są przez mennice kilku państw, na dodatek raptem od lat osiemdziesiątych XX wieku (pojawiły się najpierw w Meksyku, w Kanadzie oraz w Chinach). Choć znane są inwestorom już od prawie pół wieku, ich oferta nie jest nadal tak bogata jak pokrewnych monet ze złota. Srebrne monety bulionowe są jednak wyśmienitym wyborem dla osób pragnących zróżnicować swoje aktywa, a które obawiają inwestycji w nieco droższe srebrne monety kolekcjonerskie lub których nie stać na inwestycje w złoto czy też platynę. Z jakiej przyczyny monety bulionowe uznaje się za lepszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z tego samego kruszcu? Cena nabycia monet kolekcjonerskich w roku emisji zawsze dużo przekracza cenę metalu szlachetnego, z którego powstały. Ma na to wpływ w największym stopniu ogólny wydatek poniesiony przez producenta na wybicia monety (m.in. stworzenie przez artystę indywidualnego wzoru oraz wytworzenie dokładnych sztanc). Nie bez znaczenia jest także to, że numizmaty kolekcjonerskie sprzedawane są w limitowanej ilości sztuk, co z marszu zwiększa na nie popyt. Nie oznacza to aczkolwiek, że z roku na rok ich wartość będzie systematycznie wzrastać! Trzeba mieć świadomość, iż tak jak każdy przedmiot kolekcjonerski, monety takie są warte tyle, za ile pragnie je nabyć potencjalny kupiec. Natomiast srebrne monety bulionowe pozbawione są wymiaru numizmatycznego (nie posiadają limitowanego rocznego nakładu, a ich wizerunek odświeżany jest nadzwyczaj rzadko), stąd ich wartość ściśle związana jest z ceną rynkową srebra.
Srebro bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 oz
Srebro jest najtańszym metalem inwestycyjnym, toteż monety bulionowe z tego kruszcu rzadko wytwarzane są w wadze niższej niż 1 oz (uncja trojańska), czyli 31,1 gramów. I chociaż próba srebra .999 oraz nominał 1 oz to zasadniczo norma dla tych monet, na rynku kupimy również monety o ciężarze 3 oz, 10 oz czy 500 g. W rodzimych sklepach posiadających w swojej ofercie srebro inwestycyjne bez trudu zamówimy rozpoznawalne na każdym krańcu globu południowoafrykańskie Krugerrandy, Liście Klonowe z Kanady oraz austriackich Wiedeńskich Filharmoników o niebanalnym nominale 1,5 €.
Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]