Nie każdy wyrób ze złota jest złotem lokacyjnym. Poznaj definicję

Potrzebujesz 1 uncji złota? Sprawdź goldbroker.pl/zloto-inwestycyjne/.

Polacy dużo martwią się o przyszłość i o zabezpieczenie się na ewentualną “czarną godzinę”. Dlatego przeważnie dążą do tego, żeby regularnie odkładać wolne środki finansowe na koncie czy też na lokacie w banku. Ostatnio jednak to rozwiązanie jest coraz mniej korzystne – stała inflacja i niskie oprocentowanie lokat sprawiają, że oszczędności nie zapewniają profitu, a wręcz z biegiem lat ich siła nabywcza się zmniejsza. Nic więc dziwnego fakcie, że wzrasta zainteresowanie alternatywnymi metodami inwestycji, w tym również zakupem złota lokacyjnego.

Co polskie akty prawne uznają za złoto lokacyjne?

Inwestowanie w metale szlachetne opiera się na nabyciu ich wtedy, gdy ich wartość rynkowa jest korzystna i ich sprzedaży, jeżeli ta wartość wzrośnie. Ale trzeba uwydatnić, że nie każdy wyrób ze złota jest traktowany jako złoto lokacyjne, więc przykładowo kolekcjonowanie złotej biżuterii ciężko nazwać lokatą w złocie. To, co należy nazywać złotem lokacyjnym jest przejrzyście określone przez polski prawodawstwo, w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z aktualnej ustawy jest to głównie kruszec próby co najmniej 0.995 w sztabkach albo płytkach. Z kolei monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym wymogom, żeby zostały uznane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę nie mniejszą niż 0.900, być wybite nie wcześniej niż w 1800 r. i co kluczowe – muszą być uznawane jako środek płatniczy w kraju, który je wyemitował. Monet lokacyjnych nie traktuje się jako egzemplarze kolekcjonerskie, toteż nie są numizmatami. Ustawa określa jeszcze jeden typ złota inwestycyjnego – złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Sprzedaż złota lokacyjnego online – co oferują polscy dystrybutorzy?

W asortymencie krajowych dystrybutorów złota lokacyjnego bez problemu spotkać można sztabki złota, jak i uznane na całym globie monety bulionowe z np. Chin i USA. Zamówienia można składać również online i nie jest to propozycja tylko dla dużych inwestorów. Ci z mniejszymi środkami finansowymi znajdą w internecie bardzo zróżnicowaną ofertę sprzedaży złota w sztabkach o wadze 1, 2 lub 5 g, jak i złotych monet bulionowych o wadze 1/2, 1/4 bądź 1/10 uncji. Kupić można również złoto w tak zwanych „combibarach”, które umożliwiają odłamanie, a później odsprzedanie pojedynczych sztabek złota.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]