Inwestujesz już akcje i obligacje? Może czas kupić sztabki złota?

Co powinieneś wiedzieć o złoto sztabki?

Umieszczanie środków pieniężnych na lokacie czy po prostu gromadzenie ich na koncie nie jest już tak korzystne jak dziesięć lat temu. Niewielkie oprocentowanie oferowane przez instytucje bankowe, ale także i powszechniejsza świadomość, że nie inwestowany kapitał nie zarabia doprowadziły do tego, że Polacy poszukują metod, które umożliwią ich oszczędnościom zapewniać po latach poboczny dochód. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych oraz akcji, coraz szerszym popytem cieszą się metale inwestycyjne, a szczególnie – złote sztabki.

Czy złote sztabki są pewną lokatą?

Przede wszystkim wypada stanowczo zaakcentować, że lokata pieniędzy w złoto w sztabkach to wieloletnia inwestycja. Złoto zazwyczaj nie poddaje się większym i mniejszym wahaniom obserwowanym w gospodarce, a wręcz niepewność gospodarcza i polityczna nieraz podnosi jego wartość. Oczywiście można odnotować wahania w jego ceny, jednakże studiując jej historyczny wykres łatwo daje się zauważyć, iż z biegiem idzie ona w górę. Dlaczego tak się dzieje? Od setek lat ilość tego metalu w aktywnym obiegu pozostaje praktycznie bez zmian. Kiedyś służył on jako środek płatniczy, obecnie jest wykorzystywany w przemyśle chemicznym, elektronice czy medycynie oraz – w dalszym ciągu na ogromną skalę – w sztuce i jubilerstwie. Pomimo, iż pozyskiwanie złota wciąż trwa i teoretycznie powinno go być coraz więcej, recykling tego metalu wykorzystanego między innymi podczas produkcji urządzeń elektronicznych (jak piloty do telewizorów albo odtwarzacze CD) jest nieraz nierentowny, wobec tego zapotrzebowanie na złoto utrzymuje się wysokim poziomie i przewiduje się, iż z biegiem lat ta tendencja nie powinien się zmienić.

Złote sztabki – odlewane w wielu wagach

Słysząc o lokacie pieniędzy w złote sztabki gros inwestorów natychmiast oceni, iż to nie dla nich, przez wysoki koszt. Jednak złote sztabki są odlewane w rozmaitych rozmiarach, wobec tego w zasadzie każdy może pozwolić sobie na inwestycję pewnego wycinka oszczędności w ten metal. Złoto można nabyć już w sztabkach o wadze 5 g, 2 g, a nawet 1 g. Te małe sztabki są wręcz doskonałe jako podarunek. Zamożniejsi inwestorzy, dysponujący większymi środkami finansowymi chętnie decydują się na większe sztabki złota o wadze 100 g, 250 g, a nawet 1 kg. Warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie da się rozłupać kupionej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży. Po drugie, wybierając większą sztabkę kupimy złoto po zauważalnie niższej cenie. Toteż wskazane jest kupować złoto w sztabkach o rozmaitej wadze bądź zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są od razu podzielone na niewielkie kawałki.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]