Funt szterling to nadal silna waluta

Kliknij tutaj jeśli jesteś zainteresowany funt kurs.

Funt brytyjski, którego poprawną nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych walut świata. Pomimo przynależności najpierw do struktur EWG a następnie UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt szterling po Brexicie

Na skutek Brexitu, który okazał się procesem trwającym cztery lata, wartość funta względem dolara i euro wyraźnie zmalała. Było to powiązane m.in. z oznajmieniem przez duże podmioty, w tym te związane z sferą finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości zatrudnianych pracowników, a pośrednio również obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odpracowywanie poważnego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo powoli i przy całkiem dużych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie była recesja z 2020 r. spowodowana długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki w trakcie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Należy jednakże zauważyć, iż funt brytyjski to wyjątkowo mocna waluta, funkcjonująca na Starym Kontynencie już od XII w., która w samym tylko XX w. podźwignęła się po ogromnych spadkach wywołanych rezygnacją z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. oraz poważnym ataku spekulacyjnym znanym jako “Czarna środa” z 1992 r.

Danych o kursie funta szukaj na stronie kantoru online

Funt brytyjski jest dla Polaków istotną walutą, w której wciąż chętnie inwestują swoje finanse. Dzieje się tak głównie w następstwie tego, że mimo opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, dziesiątki tysięcy pracujących tam Polaków nie wróciła do ojczyzny i nieprzerwanie utrzymuje finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualnym kursem funta brytyjskiego interesuje się zatem spora grupa Polaków. Szukają oni przeważnie rzetelnych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro bądź złotówki, ale nierzadko też analiz historycznych dotyczących nawet pięciu lat wstecz. Takie dane znajdują się między innymi na stronach kantorów internetowych, które aktualizują kurs co kilka sekund. Dostęp do najświeższych danych pomaga także wprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najkorzystniejszym kursie.