Dlaczego faktoring jest tak opłacalny?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest skierowany w szczególności do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia należności. Poza tym jest to także najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących nowych sposobów sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O czym muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

ABC faktoringu dla firm

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z wykupieniem należności firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją rozmaitych typów usług, a wykup należności będzie jedynie jego częścią. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu również inne usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń czy porady biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy prawa cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Jak wybrać najlepszy faktoring dla biznesu?

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring są czasem naprawdę różne. Chcąc ustrzec się pomyłek, których efektem mogą być duże problemy, musimy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne okażą się wtedy odpowiednie umiejętności, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego znalezienie oferty powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który powie nam, jak wybrać bank, jaki zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, ale zwykle okazuje się, że dzięki niemu unikniemy podpisania niekorzystnej umowy.