Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących systemu SWIFT, kliknij tu.

Pomimo, iż de facto regularnie korzystamy z usług bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na konflikt na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw efektywnego działania międzynarodowej bankowości.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc np. w Polsce korzysta się też z systemów: SORBNET, Elixir oraz SEPA.Na świecie stosowane są też rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze danego państwa.

Czym wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC największych banków, działających w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]