Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Dowiedz się więcej o szalunkach stropowych na sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Z reguły używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Typy szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z drewnianych desek albo mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu wykonawców oraz inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wytwarza się z drewna, sklejki bądź metalu, jak również zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę łączą belki, łączniki, narożniki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które zwykle oferują odmienne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłby rentowny . Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]