Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Szukasz sklejek szalunkowych? Wejdź na https://sklep.abcszalunki.pl/11-sklejki-szalunkowe

Deski szalunkowe to podstawowy komponent instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednakże najczęściej stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki znajdują także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Kiedyś w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny obecnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]