Nie zapominaj o izolacji fundamentów

Fundamenty to na pewno kluczowe części budynku. W przypadku zniszczenia okażą się niebezpieczeństwem dla całego domu. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest woda, gdyż potrafi prędko je zniszczyć, a efekty tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Aby się przed tym zabezpieczyć warto już na etapie planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą niezbędne drogie oraz bardzo trudne naprawy. Skutki zawilgocenia ścian będą najbardziej zauważalne na najniższych kondygnacjach domu. Jak jednak je rozpoznać? Jakie metody pozwolą na zapobiegnięcie im?

Przed jakimi rzeczami zabezpiecza izolacja fundamentów?

Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi być bardzo niebezpieczne dla budynku. Jeśli woda podniesie się do ścian, pierwszym symptomem będzie odpadanie tynku, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Naprawdę prędko bowiem ściany zaczynają toczyć pleśni oraz glony, a te mogą okazać się bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców budynku. Naprawdę groźne są dla osób z uczuleniami oraz schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich niekiedy skutkują także zgonem. To z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Które metody na to pozwalają?

Materiały do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pozioma chroni przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Druga natomiast chroni budynek przed opadami i wodą gruntową. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest w szczególności na obszarach, gdzie nierzadko obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, które materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze powinno się wybierać produkty uznanych producentów.